Jak dbać o zlewozmywaki?

Korzystamy z niego często. Nawet wtedy, kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami zmywarek. Dlaczego? Bo jest on niezastąpiony…By służył nam przez długie lata, musimy jednak odpowiednio o niego dbać. Jak to robić? Podpowiemy na tej stronie.

  • Zlewozmywaki emaliowane – posiadacze tego typu zlewozmywaków wiedzą jak ciężkie jest utrzymanie go w czystości. Emalia, którą są pokryte, często jest cienka i szybko schodzi, a jej uzupełnianie nie dość, że jest widoczne, to nie pozostaje trwałe na długo. Prostym rozwiązaniem jest umieszczenie plastykowej kratki na dnie zlewu. Uchroni ona dno od ostrych narzędzi. Z racji tego, że warstwa emalii jest cienka, niewskazane jest używanie ostrych gąbek, silnie żrących detergentów oraz proszku. Najprościej jest przemywać zlewozmywak gąbką z płynem do naczyń. Istnieje również domowa metoda. Należy wymieszać ocet i sól (na każdą szklankę octu przypadają 2 łyżki soli) i myć podobnie jak płynem, a następnie opłukać. Jednak te zlewozmywaki są coraz mniej popularne, więc być może rady te już niedługo będą wykorzystywane przez niewielu z nas.

  • Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej – i tutaj jest kilka modeli stali. Jedne są gładkie i lśniące, a inne matowe i lekko chropowate. Gospodynie, które postawiły na te gładkie i lśniące wiedzą, że mogą być one prawdziwym utrapieniem. Każda kropla wody niestarta od razu może pozostawić po sobie nieestetyczny ślad. Nawet przy czyszczeniu takiego zlewu trzeba go niemalże polerować. W żadnym wypadku nie można używać ostrych gąbek ani proszku, który porysuje nawierzchnie. Właściciele zlewozmywaków ze stali matowej wybrali najlepiej. Woda, co prawda nie spływa z nich tak łatwo, jak ze stali gładkiej, ale i nie pozostawia po sobie zacieków. Takie zlewy można myć zwykłymi gąbkami ,jak i gąbkami szorstkimi. Chropowata nawierzchnia sprawia, że rysy się nie pojawiają. W obu rodzajach zlewozmywaków ze stali wskazane jest używanie zwykłego płynu do naczyń, mleczka bądź octu z wodą (na każdą łyżkę octu przypadają 2 łyżki wody)

W następnych artykułach opowiemy o sposobach konserwacji innych typów zlewozmywaków.

Kategoria : Zlewozmywaki